Recykling pokonsumenckich podłóg drewnianych

Recykling pokonsumenckich podłóg drewnianych

Zamykanie pętli ma kluczowe znaczenie dla odzyskiwania wysokiej jakości materiałów do wykorzystania w nowych produktach i przyspieszenia naszego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W 2018 roku udało nam się przekształcić 1000 m2 litego parkietu dębowego, tworząc wyjątkową podłogę drewnianą - Fenix - z warstwą użytkową wykonaną w całości z dębu pochodzącego z recyklingu. To dla nas wielki krok naprzód na drodze do zwiększenia ilości materiałów pochodzących z recyklingu, których używamy w naszych produktach. Co ważne, pomaga również chronić zasoby naturalne i zapewnia oszczędność energii w porównaniu do pozyskiwania dziewiczego dębu.

Innowacje zainspirowane gospodarką o obiegu zamkniętym

Aby urzeczywistnić nasze nowe zregenerowane wielowarstwowe podłogi drewniane, przeprowadziliśmy pilotażowy projekt, aby zbadać możliwość łączenia drewna z używanych podłóg i określić najlepsze działania. Pierwszym krokiem było nawiązanie współpracy z firmą Bouygues Construction, liderem w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Firma była zaangażowana w cykliczny projekt ponownego wykorzystania materiałów z likwidowanego zakładu przemysłowego 3 Suisses w pobliżu Lille we Francji i nadania im nowego życia w pionierskim ekorozwoju znanym jako Maillerie. Projekt obejmuje rekultywację około dziesięciu hektarów terenu, aby stworzyć dzielnicę skupioną wokół potrzeb mieszkańców, stylu życia i dobrego samopoczucia, promując powiązania społeczne i kulturowe, zrównoważony transport i wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Zaczyna się od innowacyjnego placu budowy inspirowanego gospodarką o obiegu zamkniętym.

Fenix recyklingowane drewno

Budynki przeznaczone do rozbiórki to około 30 000 ton betonu, 4500 osprzętu oświetleniowego wiele kilometrów regałów i 10 000 m² dębowej podłogi. W pełnej zgodności z wymogami prawnymi wszystkie kluczowe materiały są dokładnie identyfikowane, a ich przyszłe wykorzystanie jest rozważane przed ich magazynowaniem w celu przekazania ich organizacjom charytatywnym lub firmom, które mogą dać im drugie życie. Zgodziliśmy się wziąć 1000 m2 litej podłogi dębowej o grubości 23 mm w celu przetestowania, w jaki sposób możemy z powodzeniem przetworzyć ją i przeprojektować w nową podłogę drewnianą.

„Gdy tylko usłyszeliśmy o projekcie budowlanym o obiegu zamkniętym firmy Bouygue, wiedzieliśmy, że chcemy podjąć wyzwanie recyklingu litej podłogi dębowej” - mówi Elodie Jupin, kierownik ds. Gospodarki o obiegu zamkniętym w firmie Tarkett.

„Zaangażowanie w ochronę zasobów naturalnych poprzez pozyskiwanie materiałów pochodzących z recyklingu i zamykanie obiegu podłóg to kluczowe elementy naszej strategii zrównoważonego rozwoju i ambicji gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Zamykamy Pętlę

„Z technicznego punktu widzenia ta współpraca była również dla nas prawdziwą okazją do przetestowania i wykazania wykonalności recyklingu drewnianych podłóg w naszym procesie produkcyjnym” - wyjaśnia Matthias Lewark, specjalista ds. badań i rozwoju w Tarkett."

Najpierw usunęliśmy z parkietu wszelkie gwoździe, metal lub drewno, które nabrało wilgoci z parkietu. Następnie zastosowaliśmy specjalny proces, aby przekształcić pozostałe drewno dębowe w warstwę użytkową, dostosowaną do naszego nowego projektu Twirl. 

„Stworzyliśmy projekt z myślą o maksymalnym wykorzystaniu surowców pochodzących z recyklingu, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowego wrażenia, przypominającego klasyczne wzory parkietu” - wyjaśnia Lewark. „Nazwaliśmy nową podłogę Fenix, na cześć mitologicznego ptaka symbolizującego odrodzenie”.

Pierwsze podłoga Fenix została zainstalowana wiosną 2019 roku w nowym biurowcu w Sztokholmie, należącym do AMF Fastigheter, jednej z największych firm nieruchomościowych w Szwecji.

Fenix kolekcja z recyklingowanego drewna

Recykling podłóg drewnianych

Dopingowani tym osiągnięciem przeprowadziliśmy drugi projekt pilotażowy, tym razem z warstwą użytkową odzyskaną z hali sportowej w Norwegii. Usunęliśmy gwoździe, metal i części uszkodzone przez wilgoć ze starego parkietu przed przekształceniem go w nową warstwę użytkową. Dodaliśmy również delikatny biały, twardy olej woskowy, aby podkreślić piękno drewna. Podłoga z recyklingu została zaprojektowana tak, aby była używana tak samo jak stara oryginalna podłoga.

„Dzięki projektowi Fenix pokazujemy, że nawet w przypadku surowców odnawialnych można myśleć cyrkularnie” - podsumowuje Dag Duberg, Nordic Sustainability Manager. „Wśród naszych klientów rośnie zainteresowanie podłogami drewnianymi wykonanymi z materiałów pochodzących z recyklingu, a teraz badamy nowe możliwości prowadzenia innych projektów pilotażowych”. Tarkett zabezpiecza źródła poużytkowych podłóg drewnianych do recyklingu na dwa sposoby. Po pierwsze współpracujemy z firmami instalacyjnymi. Po drugie, pozyskujemy jednorazowe masowe ładunki podłóg po użyciu z głównych projektów renowacji, takich jak inicjatywa 3 Suisses. „Finalizując te projekty pilotażowe, dowiedzieliśmy się nie tylko wiele o możliwościach gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle drzewnym, ale także o tym, jak bardzo nasi klienci interesują się ofertami cyrkularnymi” - podsumowuje kierownik kategorii Jukka Vornanen. „Dlatego zwiększamy wolumen tych podłóg w kluczowych krajach”.

Przeczytaj więcej o tym, jak Tarkett zamyka pętlę w podłogach.

Zrównoważony Rozwój

Nasze podłogi zasługują na drugie życie.
Recykling

Recykling ścinków winylu i linoleum z produkcji, jak również tych pozostałych po instalacji nie stanowi problemu.

Recyklat
Recykling - dajemy drugą szansę.

Dowiedz się jak wykorzystujemy recyklat z plastikowych opakowań, kart SIM oraz sieci rybackich.