Zrównoważone budownictwo i certyfikaty Green Building

Pomagamy w uzyskaniu certyfikacji Green Building

Budownictwo jest sektorem, z którym wiąże się największe zużycie energii. Odpowiada on za ponad jedną trzecią całkowitego zużycia energii, przez co jest także kluczowym źródłem emisji dwutlenku węgla (CO2).

W dobie zmian klimatycznych zrównoważone budownictwo będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu zerowych emisji netto do 2050 roku, co powinno przełożyć się na większe zainteresowanie „zielonymi” certyfikatami.

Na czym polega certyfikacja Green Building?

Certyfikacja Green Building to program lub system oceny budynków, którego celem jest ustalenie, czy są one projektowane, budowane i eksploatowane w zrównoważony sposób. Ocena budynków w ramach programu odbywa się w oparciu o szereg kryteriów, takich jak energooszczędność, zużycie wody, jakość powietrza w pomieszczeniach, dobór materiałów i zrównoważona lokalizacja.

Zrównoważone budownictwo mieszkalne

Najważniejsze programy certyfikacji Green Building

BREEAM

System Building Research Establishment Environmental Assessment Method został powołany do życia w Wielkiej Brytanii, ale obecnie cieszy się popularnością niemal na całym świecie.

LEED

Leadership in Energy and Environmental Design to najbardziej rozpoznawalny i najszerzej stosowany system oceny ekologicznego budownictwa.

WELL

WELL to amerykański program certyfikacji Green Building, który koncentruje się wyłącznie na zdrowiu i dobrym samopoczuciu użytkowników budynków.

DGNB

Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen to niemiecki system oceny ekologicznego budownictwa, który zdobył od 2007 r. dużą popularność na całym świecie.

HQE

Jest powszechnie stosowany we Francji i krajach francuskojęzycznych.

HQM

HQM (skrót od Home Quality Mark) to program certyfikacji Green Building dla domów w Wielkiej Brytanii.

Uzyskanie certyfikacji Green Building

Włączenie certyfikacji Green Building do projektu budowlanego wymaga przemyślanego i ustrukturyzowanego podejścia oraz dobrej organizacji. Choć poniższe zestawienie może się różnić w zależności od certyfikacji, oferuje ono wartościowy przegląd kolejnych kroków.

 1. Zwrócenie się o poradę do konsultanta ds. zrównoważonego rozwoju.
 2. Wybór odpowiedniego systemu certyfikacji Green Building dla swojego projektu.
 3. Doradca ds. zrównoważonego rozwoju uruchamia procedurę certyfikacji.
 4. Utworzenie zespołu specjalistów znających cele i założenia projektu.
 5. Opracowanie planu zawierającego kroki, jakie należy podjąć, aby spełnić kryteria zrównoważonego rozwoju wybranego programu certyfikacji Green Building.
 6. Ocena zgodności projektu przez doradcę ds. zrównoważonego rozwoju po zakończeniu każdego etapu budowy.
 7. Większość programów certyfikacji przewiduje pierwszą ocenę na koniec etapu projektowania w celu potwierdzenia zgodności specyfikacji z celami zrównoważonego rozwoju.
 8. Wdrożenie zrównoważonych praktyk budowlanych na etapie budowy.
 9. Na koniec etapu budowy przyznawany jest ostateczny certyfikat.
 10. Po oddaniu obiektu można ubiegać się o inne certyfikaty związane z etapem użytkowania.

Czas trwania procedury przyznania certyfikacji Green Building może być różny. Certyfikaty związane z etapem projektowania są zwykle przyznawane w ciągu kilku miesięcy od zakończenia tego etapu. W przypadku certyfikatów dla etapu budowy można je uzyskać w ciągu kilku miesięcy od oddania budynku.

Zrównoważone budownictwo usługowe

W jaki sposób Tarkett może pomóc?

Rozwiązania podłogowe odgrywają ważną rolę w ramach certyfikacji Green Building, ponieważ stanowią istotny element wykończenia budynku. Wybór zrównoważonych rozwiązań podłogowych Tarkett i przestrzeganie najlepszych praktyk to ważne czynniki wspierające zrównoważony rozwój i proces certyfikacji Green Building. Tarkett wspiera w uzyskaniu certyfikacji poprzez:

 • Ograniczenie ilości odpadów dzięki programowi ReStart®, który promuje recykling płytek dywanowych, linoleum oraz podłóg PCV*. Program ogranicza ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci lub do spalania oraz emisje dwutlenku węgla.
 • Wykorzystanie zrównoważonych surowców z recyklingu, odnawialnych lub pozyskiwanych biologicznie.
 • Zapewnienie lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach dzięki produktom o niskiej lub bardzo niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) i formaldehydu oraz wyższy komfort akustyczny i wizualny.

Wybór zrównoważonych rozwiązań podłogowych Tarkett i przestrzeganie najlepszych praktyk to ważne czynniki wspierające zrównoważony rozwój i proces certyfikacji Green Building.

*Homogeniczne rozwiązania podłogowe (po 2011 r.), iD Square (po 2018 r.), kolekcje LVT click, heterogeniczne wykładziny winylowe loose-lay i wykładziny winylowe w rolkach (montaż bezklejowy na powierzchni poniżej 50 m kw.).

Person working in an open space office fitted with carpet tiles
open plan office fitted with carpet tiles

Karty Green Building od Tarkett

Nasza karta ekologicznego budownictwa Green Building zawiera informacje na temat możliwości recyklingu, emisji LZO i formaldehydu oraz całkowitego śladu węglowego naszych podstawowych produktów, a także wpływu tych czynników na możliwość uzyskania certyfikacji Green Building.

Dane te są istotne dla następujących programów certyfikacji: BREEAM, LEED, DGNB, WELL, SKA Rating, HQE, Greenstar, MILJO, NF HABITAT HQE i HQM.

.

Aby dowiedzieć się więcej o kartach Green Building od Tarkett oraz o tym, jak w pełni je wykorzystać, zapoznaj się z publikacją poświęconą pomocy ze strony naszych rozwiązań podłogowych w uzyskaniu certyfikacji Green Building.

 

Powiązane artykuły

Szukasz produktów przyjaznych planecie?

Poznaj kolekcje Circular Selection, które powstały w ramach ekoprojektowania z myślą o modelu gospodarki cyrkularnej i recyklingu po wycofaniu produktów z eksploatacji.

Czy chcesz obliczyć swój ślad węglowy?

Oblicz ślad węglowy swojego projektu przy pomocy naszego kalkulatora i przekonaj się, jak możesz go obniżyć dzięki recyklingowi poeksploatacyjnemu.

Wierz w to, co możemy udowodnić.

Deklaracje o stosowaniu wysokiej jakości materiałów to jedno. Ważne jest jednak przedstawienie dowodów. Nasze działania są w pełni transparentne, umożliwiając Ci dokonanie pewnych wyborów.