Projektowanie przestrzeni wspierających osoby w podeszłym wieku

Projektowanie przestrzeni wspierających osoby w podeszłym wieku

Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym jest jednym z największych wyzwań naszego społeczeństwa. Mimo że nauka i badania pozwalają żyć dłużej i zdrowiej, przychodzi czas, gdy ograniczenie samodzielności powoduje konieczność przeniesienia do domu opieki. Instytucje te przyjmują seniorów, których zmiany związane z wiekiem są mocno zróznicowane. Aby zapewnić najlepsze warunki pod względem bezpieczeństwa, stymulacji i komfortu, domy opieki muszą być starannie zaprojektowane. Jednym z wyzwań, którym domy muszą sprostać jest efektywne zarządzanie kosztami.

Aby stworzyć najlepsze warunki dla seniorów, ważne jest dobranie podłóg o odpowiednich właściwościach i wzorach. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak rozwiązania podłogowe mogą wpływać na efektywne działanie domów opieki oraz ich dostosowanie do potrzeb osób starszych. Zalecenia te są oparte na wynikach badań terenowych przeprowadzonych przez Tarkett. By podzielić się obserwacjami, opublikowaliśmy białą księgę „Projektowanie domów opieki dla osób starszych i cierpiących na demencję”.

Radzenie sobie ze zmianami związanymi z wiekiem

Pierwszym wyzwaniem dla domów opieki są, związane z wiekiem, zmiany percepcji mieszkańców. Mają one wpływ na sposób, w jaki osoby starsze postrzegają świat wokół siebie, w zakresie wzroku, słuchu i zdolności poznawczych.

Mieszkańcy domów opieku potrzebują odpowiedniej stymulacji zmysłów, ponieważ to ułatwia ich codzienne życie, a także spowalnia proces starzenia się. Istnieją różne sposoby zaangażowania zmysłów i zwiększenia percepcji:

- Tworzenie przyjaznej i domowej atmosfery dzięki, powierzchniom drewnopodobnym lub znajomym wzorom. Dopasowana do potrzeb przestrzeń sprawia, że mieszkańcy lepiej się w niej orientują i odzyskują spokój. Kolekcje LVT mogą zapewnić poczucie komfortu. Innym sposobem na stworzenie przyjaznej atmosfery jest zachęcenie mieszkańców do spersonalizowania ich pokoju za pomocą przedmiotów, obrazów lub kolorów, które przywołują wspomnienia i nadają przestrzeni indywidualnego charakteru.

- Dostosowanie oświetlenia do osób starszych. Optymalne dla seniorów światło powinno być co najmniej dwa razy jaśniejsze niż w przypadku młodszych ludzi. Unikanie obszarów zacienionych zapobiega pomyłkom i pomaga w orientacji. Należy zapewnić co najmniej 30 punktów różnicy współczynnika odbicia światła (LRV) między piętrami a ścianami oraz co najmniej 70 punktów na klatkach schodowych. Optymalne jest także stosowanie matowych powierzchni, aby unikać oślepienia – współczynnik odbicia wynoszący 20-40% jest optymalny i zapobiega dezorientacji.

- Wybór materiałów, które zmniejszają ekspozycję dźwiękową. Osoby niedosłyszące do komunikacji z innymi potrzebują ciszy. Hałas jest głównym źródłem niepokoju u osób z chorobą Alzheimera. Płytki odbijają fale dźwiękowe, a elastyczne podłogi pochłaniają je, redukując poziom hałasu. Wybierz materiały chłonne, aby zmaksymalizować komfort akustyczny. Nasze akustyczne podłogi można łatwo zaadaptować do różnych pomieszczeń w domach opieki.

Wszystkie te zalecenia mają jeden wyjątkowy cel: pomóc pobudzić zmysły (słuch, dotyk, wzrok) i skutecznie opóźnić proces starzenia poprzez wzmocnienie zdolności poznawczych.

Zapewnianie bezpieczeństwa i budowanie pewności

Upadki są najczęstszymi poważnymi wypadkami u osób starszych, a jako jedną z ich przyczyn wymienia się słaby wzrok. Jedna na trzy osoby powyżej 65 roku życia upada przynajmniej raz w roku. Wśród osób powyżej 80 roku życia są to dwie osoby na trzy.
Umożliwienie łatwego i bezpiecznego poruszania się w domach opieki jest niezwykle istotnym aspektem, ponieważ spacery są kluczowe dla zdrowia osób w podeszłym wieku. Podczas spaceru stymulowane są wszystkie funkcje ciała oraz mózg, co pomaga zachować zdolności umysłowe. Starsze osoby zauważają pogorszenie swojego zdrowia, gdy porzucają spacery.
Zapewnienie mieszkańcom bezpiecznego i zdrowego środowiska przyczynia się do odpowiedniej stymulacji, która spowalnia spadek ich zdolności poznawczych.Istnieje wiele sposobów, aby uczynić domy opieki bezpiecznymi miejscami spacerów dla mieszkańców:
- Ułatwienia dla osób ze słabym wzrokiem i eliminowanie dyskomfortu poprzez odpowiednie projektowanie wnętrz i dobre wykorzystanie kontrastu. Podłoga powinna zachęcać do poruszania się i spacerowania. Przestrzeń można dzielić na obszary za pomocą koloru i kontrastu, co również ułatwia orientację mieszkańców. Zalecane jest jednak unikanie nagłych zmian, ponieważ mogą one stanowić poważne przeszkody dla osób z trudnościami poznawczymi. Również skomplikowane wzory lub ciemne kolory mogą wywoływać dezorientację u osób cierpiących na demencję. Ciemne powierzchnie na podłodze mogą być postrzegane przez te osoby jako przeszkoda, co może prowadzić do poczucia lęku i unikania spacerów. Dlatego należy unikać niedoświetlonych powierzchni i sfer. Nasze kolekcje HE, takie jak TapiflexAcczent Excellence Platinium oraz nasze LVT iD Inspiration idealnie spełniają te potrzeby, ponieważ są zaprojektowane w neutralnych, delikatnych wzorach.

- Zachęcanie do chodzenia dzięki podłogom przyjaznym dla stóp i kółek. Zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników ważne jest, by korytarze i przejścia były wystarczająco szerokie, umożliwiały przejazd łóżkom i wózkom inwalidzkim oraz by podłoga cechowała się odpornością na przetaczanie. Kluczowe dla spokoju i komfortu osób starszych są również odpowiednio wyeksponowane poręcze i punkty odpoczynku.

- unikaj poślizgnięć stosując bezpieczne rozwiązania, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie ludzie przemieszczają się boso (np. w łazienkach).

Efektywne zarządzanie wydatkami, przy ograniczonym budżecie

Efektywne zarządzanie wydatkami to jedno z głównych wyzwań każdego domu opieki. Istnieje wiele sposobów, w jakie nasze podłogi mogą skutecznie zmniejszać koszty i ułatwić pracę pracownikom:
- Sprawny remont: szybkość renowacji sypialni wpływa na rentowność operacji. Nasze swobodnie układane podłogi dla obszarów o dużym natężeniu ruchu są idealnym rozwiązaniem zapewniającym szybką renowację. Acczent Unikzmniejsza czas instalacji o 40% względem rozwiązań klejonych. Swobodnie układana podłoga może być użytkowana od razu po instalacji, ponieważ nie wymaga czasu na wyschnięcie.

- Wydajność presonelu: Praca w domu opieki jest wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Sprzyjające środowisko pracy zmniejsza stres i zmęczenie. Nasze pokrycia podłogowe mają niewielki opór na przetaczanie łóżek i wózków inwalidzkich, są także bardziej komfortowe podczas chodzenia.

- Utrzymanie: Nasza analiza całkowitych kosztów w cyklu życia (LCC) wykazała, że czyszczenie podłogi w przestrzeniach publicznych kosztuje dziesięciokrotnie więcej niż jej zakup i montaż. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat koszt czyszczenia i utrzymania podłogi przekroczy jej wartość. Wybór łatwego w utrzymaniu rozwiązania jest więc dla domów opieki długoterminową inwestycją. Nasze unikalne metody obróbki powierzchni, takie jak TopClean XP i XF2TM, sprawiają, że nasze produkty są bardziej trwałe, łatwe do czyszczenia, a przez to niezwykle opłacalne:

  • odporne na ścieranie i duże natężenie ruchu, nie wymagają wosku, lakieru ani taśmy;
  • odporne na wgniecenia;
  • gładkie i szczelne powierzchnie, dlatego łatwiejsze do czyszczenia;
  • odporne na zabrudzenia, działanie środków dezynfekcyjnych i moczu.

Współpraca z odpowiedzialnym dostawcą

Odpowiedzialny dostawca jest proaktywny w zakresie zdrowia ludzi i ochrony środowiska. Wybór dostawcy, który dba o ludzi i środowisko, będzie miał pozytywny wpływ zarówno na mieszkańców, jak i personel.

Projektowanie zdrowych przestrzeni życiowych

Produkty, które przyczyniają się do zdrowego środowiska życia i pracy
Koncentrujemy się na ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Poziom emisji lotnych związków organicznych naszych produktów jest 10 do 100 razy niższy niż najsurowsze europejskie normy i przepisy. Na przykład nasza  kolekcja IQ otrzymała certyfikat „przyjazny astmatykom i alergikom” w Ameryce Północnej, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Co więcej, nasze produkty nie zawierają fltalanów, co oznacza, że wykorzystywane przez nas plastyfikatory zostały dopuszczone dla opakowań do żywności i mogą być używane do produkcji zabawek, które dzieci mogą bezpiecznie wkładać do ust.

Produkty przyjazne środowisku
Wartość współczynnika odbicia światła (LRV) naszych produktów może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii. Ich skład i kolor wpływają na zdolność odbijania światła naturalnego, co może minimalizować zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.

Produkty zwiększające komfort pracy personelu
Nasze produkty zostały zaprojektowane w tak, aby zoptymalizować wysiłek personelu, zmniejszając w ten sposób zmęczenie i stres:
- Zmniejszenie zmęczenia i dyskomfortu fizycznego dzięki niskim oporom toczenia, przy przemieszczaniu łóżek i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
- Usuwanie przeszkód dla mieszkańców i pomaganie im w przemieszczaniu się bez stresu, co pozwala personelowi skupić się na podstawowych zadaniach
- Zapewnienie powierzchni łatwych do utrzymania i odpornych na uporczywe plamy, czy mocz.

Zintegrowane rozwiązania
Dostarczamy nie tylko podłogi, oferujemy zintegrowane rozwiązania, w tym pokrycia ścian i akcesoria, aby spełnić wszystkie potrzeby Twojego domu opieki. Oferujemy rozwiązania dla specyficznych wymagań każdej przestrzeni:
- Tam, gdzie nie można użyć PVC, nasza  najnowsza oferta iQ oferuje takie same możliwości i opcje projektowania.
- We wrażliwych akustycznie przestrzeniach, wymagających specyficznych warunków i skutecznej redukcji hałasu rozwiązania heterogeniczne mogą zapewnić szeroki wybór faktur, w tym drewna. Heterogeniczne rozwiązania oferują również bardzo duży wybór pięknych wzorów.
- W pokojach pacjentów nasze  linoleum stanowi dobry wybór, ponieważ jest zbliżone do 100% naturalnych rozwiązań podłogowych.
- Wszystkie nasze rozwiązania podłogowe można łączyć z pokryciami ścian, takimi jak nasze nowe produkt  ProtectWall , Wallgard i Linowall. 

Jednym ze strategicznych filarów zrównoważonego rozwoju Tarkett jest tworzenie przyjaznych dla ludzi przestrzeni. Oznacza to także, że jesteśmy zaangażowani w budowanie wiedzy na temat potrzeb ludzi, korzystających z naszych rozwiązań, regularnie przeprowadzając badania z ekspertami w dziedzinie projektowania. By podzielić się obserwacjami, oraz przyczynić się do tworzenia odpowiednich warunków w domach opieki, opublikowaliśmy białą księgę „Projektowanie domów opieki dla osób starszych i cierpiących na demencję”. Tarkett przeprowadził badania terenowe, aby lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców domów opieki , a także pracowników, zespołów zarządzających i rodzin rezydentów.