Studium Kolorów
Chyba każdy z nas miał okazję doświadczyć wpływu kolorów na własne samopoczucie. W lekarskich, sterylnie białych gabinetach, ciemnych, nastrojowych restauracjach, czy na spacerach wśród zieleni, w każdym z tych miejsc czujemy się inaczej, a przywołując je w pamięci, przypominamy sobie również konkretne barwy i ich odcienie. Lubimy otaczać się przedmiotami w kolorach, które cieszą nasze oczy - drobiazgami takimi jak notesy, pokrowce na telefony, elementy garderoby, czy biżuteria.
PROFESJONALNE STUDIUM KOLORU
Wybór odpowiednich kolorów staje się trudniejszy, gdy zamiast pojedynczych przedmiotów, musimy zdecydować o wyglądzie całych przestrzeni. Kilku, a nawet - jak w przypadku większych budynków, takich jak szkoły i uniwersytety - kilkunastu czy kilkudziesięciu pomieszczeń, które mają stworzyć spójną, efektowną całość.
Z przestrzeni szkolnych korzysta również wiele osób o odmiennych osobowościach i upodobaniach. Indywidualne preferencje nie mogą być już wyznacznikiem dla stworzenia kompleksowego projektu oraz aranżacji kolorystycznej. Jak sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników placówki edukacyjnej? W jaki sposób wspierać ich w osiąganiu osobistych celów, stymulować rozwój i zadbać o dobre samopoczucie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących świadomego wykorzystywania koloru w projektowaniu dla obiektów edukacyjnych znajdziesz w naszym Studium Kolorów, kompleksowym kompendium wiedzy, które powstało w wyniku przeprowadzenia pogłębionych wywiadów z ponad 45 ekspertami oraz 40 uczniami i studentami z różnych krajów.
Co znajdziesz w naszym STUDIUM KOLORÓW?
Cztery emocje Tarkett
Studium podzieliliśmy na trzy uzupełniające się części. Kierując się zasadą „od ogółu do szczegółu”, najpierw wprowadzimy Cię do świata kolorów, omawiając ich znaczenie oraz wpływ na ludzką psychikę, a także cały organizm w zależności od wykorzystywanych odcieni, ich jasności oraz intensywności. Poza tradycyjnym podziałem barw, oferujemy Ci również nasz autorski podział na cztery palety kolorów, odpowiadające czterem różnym emocjom. „Cztery emocje Tarkett” są podstawowym narzędziem, które pomoże Ci tworzyć przestrzenie zarówno zachwycające walorami estetycznymi jak i wysoce funkcjonalne, wpływające w pozytywny sposób na samopoczucie użytkowników. Zależy Ci na spokojnej, wyciszającej atmosferze w części bibliotecznej? A może chcesz pobudzić kreatywność uczniów pracujących w klasach? Starannie skomponowane przez nas kategorie kolorystyczne, ułatwią Ci osiągnięcie tych celów.
Projektowanie dla najmłodszych i młodzieży
Przeprowadzone przez nas badania wykazały, że poszczególne kolory i ich połączenia mają odmienny wpływ na różne grupy wiekowe wśród uczniów. Dlatego też kolejną częścią Studium Kolorów jest poradnik, którego podrozdziały skupiają się na wykorzystaniu kolorów w projektowaniu placówek edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych. Pierwsze lata życia oraz wczesnego dzieciństwa podzieliliśmy na trzy grupy:
- Żłobek (0-3 lata)
- Przedszkole (3-6 lat)
- Szkoła podstawowa (6-12 lat)
Z tej części dowiesz się, jak projektować dla najmłodszych: wspierać ich rozwój psycho-ruchowy, stymulować zmysły i pobudzać wyobraźnię. Prześledzisz jak wraz z rozwojem narządu wzroku, zmieniają się kolorystyczne preferencje dzieci – które kolory dostarczają pozytywnych bodźców, a które z nich, na wczesnym etapie rozwoju, pozostają im obojętne. Zrozumiesz też, w jaki sposób łączyć indywidualne preferencje dzieci z ogólnymi zasadami tworzenia aranżacji kolorystycznych oraz potrzebami grupy wiekowej, do której należą. Jak powinna wyglądać strefa wypoczynku, a jak kącik przeznaczony do zabawy? Które połączenia kolorów wspierają rozwój zdolności kognitywnych u dzieci we wczesnych etapach nauki?
W Studium znajdziesz zarówno wiedzę teoretyczną jak i zdjęcia przykładowych aranżacji wraz z paletami wykorzystanych w projekcie kolorów, opatrzonymi w pomocne opisy. Dowiesz się, jak używać kolorów, aby maksymalnie wykorzystać potencjał docierającego do pomieszczeń naturalnego, dziennego światła. Nasze podejście jest kompleksowe – uwzględniamy nie tylko potrzeby uczniów, ale również ich opiekunów, pokazując Ci, jak wydzielić strefy, w których będą mogli odpocząć i zrelaksować się w przerwie od pracy. Otrzymasz także wskazówki dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych: wejść, korytarzy, czytelni i stołówek. Jak przy pomocy kolorów oddać charakter całej placówki i sprawić, by jej wejście stało się oryginalną wizytówką? Czy kolory ścian na stołówce mogą mieć wpływ na apetyt dzieci? W jaki sposób pomóc uczniom wyciszyć się w czytelni? Odpowiadamy na wszystkie te pytania wraz ze znakomitymi specjalistami z dziedziny projektowania przestrzeni edukacyjnych.
Kolejną grupą wiekową, której poświęciliśmy pracę nad naszym Studium są nastolatkowie w wieku od 12 do 18 lat, a więc osoby, które znajdują się w niezwykle ważnym okresie życia – kształtuje się ich osobowość, wchodzą w okres dojrzewania, precyzują się ich poglądy
i preferencje, również te estetyczne. Proponowane przez nas zestawienia kolorystyczne mają wspierać nastolatków w tym burzliwym okresie. W projekcie aranżacji powinny pojawić się zarówno intensywne kolory pobudzające do aktywności, jak i spokojne, bardziej neutralne odcienie, które ułatwiają odprężenie. W naszej ekspertyzie uwzględniliśmy różnice między młodszymi (12-16 lat) oraz starszymi (16-18 lat) członkami tej grupy. Nieco starsza młodzież ma już znacznie dojrzalszy gust i preferuje bardziej stonowane połączenia kolorów. Znów przyglądamy się sposobom projektowania przestrzeni wspólnych. Tym razem np. wejście do budynku ma być miejscem, które umożliwi uczniom szukającym grup, z którymi mogliby się identyfikować, na utożsamienie się ze szkołą. Każda część poradnika zwieńczona została stroną poświęconą „Inspiracjom i połączeniom”, czyli proponowanym przez nas zestawieniom kolorów z wykorzystaniem naszych produktów dla każdego szkolnego pomieszczenia.
Projektowanie dla Studentów (18+ lat)
Do zbadania potrzeb tej grupy wiekowej podeszliśmy z równym zaangażowaniem
i uważnością. Dlatego też zdecydowaliśmy się podzielić ją według obszarów zainteresowań naukowych oraz zawodowych studentów uczelni wyższych. Wyróżniliśmy trzy odrębne grupy:
- Inżynieria i nauka
- Sztuki wyzwolone i nauki humanistyczne
- Sztuki wizualne i architektura
Przygotowaliśmy zestawienia kolorystyczne korespondujące z zainteresowaniami każdej
z grup oraz ogólnym charakterem studiów na poszczególnych kierunkach. Wzięliśmy pod uwagę prestiż uczelni wyższych i to, że studenci chcą czuć się dumni ze swojej alma mater, nie zapominając jednocześnie o funkcjonalnych właściwościach kolorów jak np.: wykorzystywaniu ich do wyznaczania poszczególnych stref budynku i ułatwienie studentom odnalezienia się
w nowej, rozległej przestrzeni.
Studia na uczelni wiążą się z wieloma różnymi aktywnościami: słuchaniem długich wykładów, pracy warsztatowej, indywidualnej oraz w grupach, a nierzadko wieloma godzinami spędzonymi nad książkami. Sale wykładowe, sale zajęć praktycznych, korytarze, czytelnie,
a nawet stołówki – każde z tych pomieszczeń odgrywa ważną rolę w studenckim życiu i żadne z nich nie zostało przez nas pominięte. Cały czas towarzyszą nam wypowiedzi przedstawicieli naszego grona ekspertów – znajdziesz w nich bezcenne wskazówki dotyczące projektowania i świadomego wykorzystywania koloru – jego wpływu na koncentrację, samopoczucie i kreatywność studentów. Pokazujemy, w jaki sposób odpowiednio zaprojektowane elementy w żywych kolorach mogą stać się funkcjonalną i piękną częścią wystroju, nie zaburzając historycznego charakteru budynku. Siedziby uczelni to przecież bardzo często stare, klasyczne budynki o wieloletniej historii. Praktykując podejście holistyczne do projektowania, wykraczamy poza tematy związane wyłącznie z wykorzystaniem kolorów-mówimy o materiałach, ich właściwościach akustycznych, połączeniach różnych tekstur oraz odpowiednim oświetleniu.
Projektowanie stref ogólnych/wspólnych
• Sale gimnastyczne
• Toalety i pomieszczenia mokre
• Pomieszczenia dla kadry
• Pomieszczenia administracyjne
• Akademiki
Każde z powyższych pomieszczeń zostało przez nas przeanalizowane pod względem funkcji, które mają spełniać, a także potrzeb wszystkich osób, które z nich korzystają. Pokazujemy, jak przy pomocy koloru, zaprojektować je tak, aby stanowiły spójną całość z pozostałymi częściami budynku, a jednocześnie zachowały swój odrębny charakter, podkreślający cele, którym mają służyć. Tutaj również znajdziemy porady ekspertów, inspirujące zdjęcia, a także propozycje połączeń kolorystycznych z zastosowaniem wysokiej jakości produktów Tarkett.
BEZPŁATNE NARZĘDZIE DLA TWOJEGO PROJEKTU
Opracowane przez nas Studium Kolorów jest całkowicie bezpłatne. Tak jak w przejrzysty sposób informujemy o naszych postępach w zakresie zrównoważonego rozwoju, tak samo chcemy dzielić się ekspercką wiedzą, której aktywne wykorzystywanie może mieć pozytywny wpływ na życie nas wszystkich. Połącz siły ze specjalistami: wybitnymi psychologami, projektantami, architektami i nauczycielami, poznaj perspektywę uczniów i twórz przyjazne im przestrzenie!
Nie zwlekaj! Już teraz pobierz bezpłatne Studium Kolorów i baw się nimi bez końca.