Trendy 2019 według paryskiego studia 5.5.

Trendy 2019 według paryskiego studia 5.5.

Wyobraź sobie, że produkty Tarkett nie są postrzegane jako zwykłe, choć doskonałe technicznie wykładziny podłogowe, ale raczej jako nieograniczone źródła inspiracji dla projektantów i architektów. To jest misja Floriana Bougaulta, dyrektora artystycznego EMEA. Play Book 2019 jest daleki od standardowego katalogu, od 2016 roku prezentuje inną perspektywę podłóg winylowych, linoleum, homogenicznych podłóg winylowych, wykładzin dywanowych, oraz pozostałych produktów Tarkett. W 2019 roku zdecydowaliśmy się pójść jeszcze dalej. "Do tej pory Play Book pokazywał, gdzie i jak są instalowane podłogi w pomieszczeniach biurowych, szpitalnych i hotelowych. W tym roku chcieliśmy stworzyć scenografię bardziej abstrakcyjną i inspirującą, a także podnieś jakość naszych zdjęć, więc współpraca ze Studio 5.5 była oczywistym wyborem." Studio 5.5 to paryski globalny kolektyw designu, który zaprojektował wnętrze Atelier Tarkett na rue de Saintonge w 2017 roku. Przestrzeń pełna niespodzianek, równie wyjątkowych, jak zabawnych, gdzie wszystko zostało zaprojektowane tak, aby pokazać potencjał produktów Tarkett.

 

"Podoba nam się to, jak projektanci postrzegają ten temat, odwracając naszą uwagę w sposób inteligentny i humorystyczny, a jednocześnie pozostają wierni historii produktów. Dokładnie tak zrobili podczas warsztatów Tarkett. "Play Book 2019 dał im wolność w projektowaniu showroomu... na papierze!"

Czy dobrze bawiliście się podłogami Tarkett?

Jean-Sébastien Blanc: Zaczęliśmy postrzegać katalog jako miejsce pełne gier, świat marzeń, czy scenę twórczą dla Tarkett. W końcu podłoga może być uważana za miejsce zabaw dla architektów i projektantów! Pokrycia podłogowe są zbyt często wybierane w oparciu o parametry techniczne i ograniczenia narzucone przez standardy architektoniczne.

Mieszając i łącząc kolory, faktury i kształty, stworzyliśmy dziesięć ustawień - dziesięć przestrzeni- które zadają pytanie o sposób użycia produktów Tarkett. Ustawienia te są inspirujące i niekoniecznie odnoszą się do konkretnych lokalizacji: czy jesteśmy w luksusowym butiku, hotelu, biurze czy muzeum? To nie ma znaczenia. Naszym celem jest pokazanie kreatywnego potencjału podłóg Tarkett.

 

"Znak", "Losowość", "Cięcie", "Sztuczka"... każda scena i rozdział w Play Book, bada gest architektoniczny.

Jean-Sébastien Blanc: Ponieważ każdy odpowiada silnemu gestowi twórczemu, który niewątpliwie zainspiruje architektów. Istnieje nieskończona liczba sposobów użytkowania i myślenia o podłogach Tarkett - nie tylko sposób ich użycia, ale także to, co stanowią. Produkty Tarkett charakteryzują się tym, że można je stosować wszędzie tam, gdzie inne produkty nie mają szans: płytki lub beton. To były wszystkie te cechy, które chcieliśmy odkryć.

Jaki jest potencjał projektowy podłóg Tarkett?

Vincent Baranger: Jedną z cech charakterystycznych podłóg Tarkett jest łatwość cięcia i dopasowania. Na przykład scena "Cięcie" pokazuje, w jaki sposób można wyznaczyć ścieżkę lub wytyczyć przestrzeń, a "Znak" zawiera symbole, takie jak cyfry lub strzałki. 

Oferta płytek składających się z 10 geometrycznych kształtów w 33 kolorach, które umowżliwiają układanie ich za każdym razem inaczej. ID Mixonomi można uznać za rodzaj gigantycznej, graficznej łamigłówki.

Jean-Sébastien Blanc: Spędziliśmy dużo czasu pracując z rozwiązaniami podłogowymi, które można łatwo zwijać lub dopasowywać do zakrzywionych powierzchni. Zbudowanie zaokrąglonej ściany z użyciem marmuru jest prawie niemożliwe, natomiast dzięki elastycznej wykładzinie podłogowej lub wykładzinie dywanowej imitującej marmur jest to osiągalne! Dlatego właśnie ten rodzaj podłogi można stosować w wielu przypadkach.

Bawiliście się również złudzeniem optycznym ...

Vincent Baranger: w jednej z naszych realizacji homogeniczne podłogi winylowe stają się piękną piaszczystą plażą, oświetloną światłem odbitym od wyimaginowanego okna. W "Znaku" szare winyle przywołują na myśl beton i przenoszą nas do podziemnej siłowni, podczas gdy różowy winyl w "Losowości" opiera się na truskawkowej gumie do żucia, tworząc wykwitną atmosferę. Bawimy się iluzją: wybieram zielone linoleum, które przypomina świeżo ścięty trawnik, lub wykładzinę dywanową, która wydaje się odbijać światło od porannej rosy.

Jean-Sébastien Blanc: Stworzyliśmy inspirującą przestrzeń, która wyzwala wyobraźnię, a nie ogranicza ją narzuconym stylem lub trendem - dążyliśmy do przedstawienia tematu w kompletnie nowym świetle.
Chcieliśmy poprzez jego realizacje pobudzić zmysły. Tekstury niektórych podłóg wchodzą w interakcje z użytkownikami, a inne budzą wspomnienia odległych miejsc lub chwil. Dzięki temu możemy stworzyć przyjazne środowisko, w którym możesz poczuć się dobrze i komfortowo.

Dlaczego postanowiliście położyć wykładzinę podłogowa na ścianie?

Jean-Sébastien Blanc: Aby pokazać nieograniczone możliwości! Katalog Play jest kreatywnym manifestem podłóg Tarkett. Jeśli bawisz się rozwiązaniami podłogowymi, czemu nie kontynuować jej na ścianach? Jest to również jeden z głównych tematów Play Book: czy projektowanie wnętrz łączy się jedynie z myślenie o podłodze? Podłoga, ściana, sufit? Niekoniecznie mówimy o powrocie wykładzin dywanowych na ściany... przełamujemy granice między tymi 3 powierzchniami i tworzymy nowe pole dla kreatywności.

Vincent Baranger: fotografowanie płaskich powierzchni jest mało interesujące. Play to coś więcej niż katalog trendów.
Jest to prawdziwa praca edytorska, która przedstawia zabawę warstwami, przezroczystością i typografią.
Nadaliśmy dużą wagę kształtowi oraz duszę aby ożywić nasze projekty.

Jednak to nie estetyka Ciebie zainspirowała, ale historia, która jest do opowiedzenia...

Jean-Sébastien Blanc: Kiedy wybieraliśmy produkty, nie myśleliśmy o "estetyce", ale o historiach. Dlaczego nie zastosować żółtego winylu, który mógłby nawiązywać do promieni słonecznych?
Użyte materiały opowiadają naszą historię. Jaki świat chcemy stworzyć dla naszych gości i klientów? Jakie doświadczenia chcemy, aby im towarzyszyły? Oznacza to, że powinniśmy dobierać odpowiednią podłogę aby przybliżyć się do danego celu.

Vincent Baranger: podłogi Tarkett wyróżniają się właściwościami technicznymi - wykładziny są stosowane w szpitalach, szkołach oraz na stadionach. W katalogu Play chcieliśmy pokazać sposób naszego myślenia i kreatywne możliwości zastosowania produktów Tatkett.

Jak zaprojektowałeś Tarkett Atelier na rue de Saintonge?

Vincent Baranger: Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż prosty salon. Przestrzeń, w której wszystko jest pretekstem, aby pokazać potencjał produktów Tarkett. Stworzyliśmy więc dużą bibliotekę produktów, sklasyfikowaną nie według typu podłogi, ale koloru.
Wykładziny występują w różnych konfiguracjach, prawdziwy parkiet miesza się z imitacjami materiału. W Showroomie znajduje się także laboratorium ID, rodzaj biura dla architekta, w którym można eksperymentować z kolorami i materiałami.

Jean-Sébastien Blanc: do wykonania części mebli użyliśmy produktów Tarkett. Duży drewniany stół, który powstał z 4 kolekcji podłóg drewnianych, siedzisko z kwadratowych płytek dywanowych czy taborety z wykładziny w rolce. Forma sztuki oparta na zabawie i zróżnicowanym zastosowaniu wykładzin podłogowych, odzworowaliśmy w katalogu Play Book 2019.