Wspieramy obiekty opieki nad osobami starszymi

Wspieramy obiekty opieki nad osobami starszymi

Wraz z rozwojem medycyny i technologii, długość ludzkiego życia zwiększa się, a starości doświadczamy łagodniej. Obiekty opieki nad osobami starszymi przykuwają coraz większą uwagę, a w czasach, kiedy obserwujemy starzenie się społeczeństw na skalę globalną, zaczynamy dostrzegać ich rosnącą rolę. Zapewnienie opieki na najwyższym poziomie wiąże się z zaspokajaniem zarówno emocjonalnych jak i fizycznych potrzeb rezydentów. Tym wymaganiom często trzeba sprostać przy ograniczonym budżecie oraz czasie na realizację projektu. Kompleksowa opieka wymaga współpracy zarówno tych osób, które projektują, budują i zarządzają obiektami opieki jak i członków personelu oraz rodziny osób starszych.

Jesteśmy świadomi ogromnego wpływu, jaki na samopoczucie i komfort w codziennym życiu ma odpowiedni design oraz wykorzystywane we wnętrzach materiały. Dlatego dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem oraz ekspertyzą i badaniami, aby wspierać profesjonalistów, którzy zajmują się opieką nad osobami starszymi.

Design wspierający osoby starsze oraz dotknięte demencją

Aby efektywnie projektować, budować i zarządzać obiektami opieki nad osobami starszymi, w których rezydenci będą czuć się bezpiecznie i w których będą mogli w pełni wypocząć, niezbędne jest zrozumienie wyzwań, jakie napotykają osoby starsze oraz dotknięte demencją. Przeprowadziliśmy dogłębne badania terenowe, aby dowiedzieć się, czego osoby starsze najbardziej potrzebują w swoim codziennym otoczeniu, a także, które rozwiązania projektowe bezpośrednio wpływają na poprawę jakości ich życia.

Projektowanie dla osób starszych z poszanowaniem godności i autonomii

Naszym celem jest aktywne wspieranie osób, które projektują i zarządzają obiektami opieki nad osobami starszymi w taki sposób, aby zapewnić komfort wszystkim zaangażowanym osobom.

Chcemy, żeby rezydenci mogli poczuć się "jak w domu" oraz jak najdłużej mogli zachować swoją autonomię. Ograniczamy czynniki, które mogą powodować niepokój lub dezorientację do minimum. Pomagamy właścicielom i zarządcom obiektów w zarządzaniu budżetem, aby placówki mogły nadal oferować możliwie najlepsze usługi.

Równie ważne jest dla nas zadbanie o komfort pracy opiekunów osób starszych w taki sposób, aby mogli wykonywać swoją pracę efektywniej i bez zbędnych utrudnień. 

Dzięki dogłębnym badaniom terenowym, rozmowom z seniorami oraz wieloletniemu doświadczeniu w zakresie rozwiązań podłogowych opracowaliśmy jasne zalecenia dotyczące tego, jak właściwy wybór podłogi w domach opieki może przyczynić się do poprawy samopoczucia mieszkańców.

Uwzględnij zmiany związane z wiekiem


Poprawa percepcji wzrokowej
Wraz z wiekem, ludzki wzrok słabnie: kolory i kontrasty stają się coraz mniej wyraziste a pole widzenia zawęża się. O ile nie zadbamy o to, aby zniwelować te zmiany, przy pomocy odpowiedniego projektowania, to mogą one w znaczny sposób ograniczyć mobilność, a tym samym autonomię seniorów. Dobrze przemyślane i zaprojektowane wnętrze może w znacznym stopniu złagodzić skutki pogarszającej się kondycji wzroku starszej osoby.

Wspieranie mobilności
Ważne jest, aby pomieszczenia były zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcać do mobilności. Mobilność pomaga utrzymać sprawność ruchową, wydolność sercowo-naczyniową oraz wspomaga zdolności poznawcze. Wpływa to korzystnie na niezależność, która jest krytycznym czynnikiem wpływającym na poczucie własnej wartości oraz dobre samopoczucie seniorów.

  • Odpowiedni dobór pokrycia podłogowego sprawia, że poruszanie się jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, chodzących o lasce czy z balkonikami rehabilitacyjnymi. Właściwe kombinacje kolorów i kontrastujące ze sobą powierzchnie poprawiają percepcję przestrzenną i ułatwiają orientację. Dzięki temu rezydenci zachowują autonomię, a także unikają upadków, które mogą być skutkiem lęku czy dezorientacji
 

Stwórz bezpieczne, komfortowe warunki dla rezydentów i personelu


Zapewnienie komfortu
Przeprowadzka do domu spokojnej starości bywa trudnym doświadczeniem. Rozstanie się ze znajomym otoczeniem nie jest łatwe i może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia, co dla niektórych rezydentów oznacza dodatkowy stres. Aby się zaaklimatyzować, nowi mieszkańcy muszą czuć się pewnie w swoim otoczeniu, dlatego ważne jest, aby placówka opiekuńcza dawała poczucie domowej przytulności i umożliwiała korzystanie z osobistych przedmiotów, przypominających seniorom o przeszłości.

Poprawa warunków pracy personelu
Praca w domu opieki jest wyjątkowo wymagająca, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Bezpieczniejsze środowisko pracy, zaprojektowane tak, aby ułatwić wykonywanie codziennych zadań, pomaga zmniejszyć stres i zmęczenie, może także odciążyć personel, umożliwiając spędzanie większej ilości czasu z podopiecznymi.

  • Właściwy dobór podłogi może służyć zachowaniu autonomii mieszkańców, a także ułatwiać poruszanie się wózkami inwalidzkimi i innymi rodzajami ruchu wspomaganego. Podłogi łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu usprawniają pracę personelu. Powierzchnie absorbujące odgłosy uderzeń pomagają tworzyć bardziej komfortowe i odprężające środowisko pracy oraz życia.
     

Wybierz materiały wysokiej jakości dla zdrowia mieszkańców i zrównoważonego budownictwa


Zapewnienie dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zamkniętych bywa cięższe niż na wolnym powietrzu, co może być szczególnie szkodliwe dla osób starszych, które zazwyczaj spędzają w nich więcej czasu niż reszta społeczeństwa. Zapewnienie dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach i zapobieganie chorobom przewlekłym jest stałym wyzwaniem dla domów opieki, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie materiały, wybierając na przykład podłogi o niskiej emisji LZO (Lotnych Związków Organicznych).

Wybieranie materiałów przyjaznych dla środowiska
Wysokiej jakości materiały, które są przyjazne dla środowiska i mogą być łatwo poddane recyklingowi, mają pozytywny wpływ na ludzi i planetę.  Przyjęcie podejścia do budownictwa uwzględniającego cykl życia produktów ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wpływu domu opieki na środowisko naturalne, przyczyniając się jednocześnie do poprawy samopoczucia jego mieszkańców.

  • Pomagamy tworzyć zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne ludziom przestrzenie poprzez projektowanie wysokiej jakości, zrównoważonych produktów. Obecnie wszystkie nasze produkty winylowe produkowane w regionie EMEA są w 100% wolne od ftalanów. Postanowiliśmy również zaprzestać stosowania biocydów w naszych produktach, co oznacza, że nie przyczyniamy się do zwiększenia oporności bakterii.  Dążymy również do ciągłej poprawy właściwości zdrowotnych i środowiskowych naszych produktów, wykorzystując materiały, które mogą być odzyskiwane, poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane.
  

Efektywnie zarządzaj kosztami, podejmując właściwe decyzje


Optymalizacja kosztów utrzymania
Duże natężenie ruchu jest normalne w placówkach opieki nad osobami starszymi. Poruszają się po nich wózki inwalidzkie, wózki gastronomiczne i inny sprzęt na kółkach... To nieuchronnie oznacza powstawanie różnego rodzaju nierówności i innych oznak zużycia.  Ponieważ konserwacja wpływa znacząco na koszt posiadania podłogi, wybór odpowiedniego pokrycia może pomóc w utrzymaniu kosztów jego utrzymania na niskim poziomie.

Uwzględnienie kosztów czyszczenia
Czyszczenie jest również ważnym elementem kosztów w cyklu życia produktów; wybór łatwych i szybkich w czyszczeniu powierzchni pomaga utrzymać higienę przez długi czas. Zmniejsza to również nakład pracy i pomaga obniżyć związane z czyszczeniem koszty, takie jak środki czystości.

  • Dobry design nie musi być kosztowny. Oferujemy łatwe do utrzymania w czystości rozwiązania podłogowe dla higienicznego, dobrze utrzymanego domu opieki, który zapewnia dobre samopoczucie. Myśląc długofalowo, zdecyduj się na solidną podłogę, która będzie służyć przez długi czas, a także pozwoli na szybką renowację, na przykład w celu spersonalizowania pomieszczeń mieszkalnych.