Wspieramy placówki opieki nad osobami starszymi

Wspieramy placówki opieki nad osobami starszymi

Wraz z rozwojem medycyny, który przekłada się na wydłużenie ludzkiego życia, placówki opieki nad osobami starszymi nieustannie zyskują na znaczeniu. Pełnowymiarowa opieka to zarówno zadbanie o fizyczny komfort mieszkańców placówki jak i zapewnienie wsparcia psychicznego. Często w krótkim czasie i przy ograniczonym budżecie. To wspólny wysiłek osób projektujących, budujących i zarządzających domami opieki. To poświęcenie opiekunów oraz personelu medycznego i troska najbliższych.

Dzielimy się naszym doświadczeniami, wynikami badań oraz ekspercką wiedzą, aby wesprzeć tych, którzy aktywnie wspierają osoby starsze. Pomagamy wybierać odpowiednie wzory i materiały, które tworząc bezpieczną przestrzeń, mają ogromny wpływ na codzienne życie seniorów.

Empatia podstawą każdego projektu

Proces projektowania domu opieki angażuje i wymaga głębokiego zrozumienia, w jaki sposób osoby starsze doświadczają otoczenia i jak ich doświadczenie różni się od doświadczenia innych.

Chcąc spełnić te wymagania, nawiązaliśmy współpracę z twórcami VR-EP-narzędzia wirtualnej rzeczywistości uznanego przez czołowych ekspertów w dziedzinie projektowania przyjaznego demencji. VR-EP, czyli Virtual Reality-Empathy Platform zostało stworzone aby projektanci i architekci mogli doświadczyć i zrozumieć, jak słabnący wzrok i zdolności kognitywne wpływają na postrzeganie koloru, kontrastu i materiałów przez osoby starsze, w tym dementywne.

Sprawdź, co oferuje narzędzie VR-EP i jaki ma wpływ na życie seniorów naprojektowanie wnętrz.

 

Projektowanie środowiska wspierającego opiekę nad osobami starszymi i dementywnymi

Zrozumienie wyzwań, jakie stawia przed seniorami starzenie się (przy towarzyszącej mu demencji, czy też jej braku) jest niezbędne dla świadomego projektowania, budowania i zarządzania domem opieki, którego mieszkańcy będą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Przeprowadziliśmy profesjonalne badania terenowe, aby dowiedzieć się, czego osoby starsze potrzebują najbardziej w swoim codziennym środowisku oraz które rozwiązania projektowe przyczyniają się do bezpośredniej poprawy jakości ich życia.

 

Godne starzenie się

Wspieramy wszystkich, którzy projektują, budują i zarządzają placówkami opieki dla osób starszych, tak aby zapewnić odpowiednie warunki wszystkim zaangażowanym.

Rezydenci domu opieki powinni czuć się komfortowo. „Jak w domu”. Zachować autentyczne poczucie niezależności i autonomii. Wszelkie czynniki mogące prowadzić do niepokoju lub dezorientacji powinny zostać ograniczone do minimum lub całkowicie wyeliminowane. Równie ważny jest komfort opiekunów oraz ułatwianie ich codziennych obowiązków.

Dzięki dogłębnym badaniom terenowym, wywiadom ze społecznością opiekunów osób starszych oraz wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie rozwiązań podłogowych opracowaliśmy jasne zalecenia dotyczące tego, jaki wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców ma właściwy dobór materiałów podłogowych w domach opieki.

Zmiany związane z wiekem a projektowanie


Dla lepszego widzenia
Wraz z wiekiem, nasz wzrok staje się coraz słabszy: kolory bledną, przestajemy zauważać kontrast, zawęża się pole widzenia. Te zmiany znacząco obniżają sprawność i ograniczają swobodę działania. Dobrze przemyślane i zaprojektowane wnętrze może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia wpływu tych zmian na codzienne życie seniorów.

Stymulowanie mobilności
Wnętrza powinny być zaprojektowane tak, aby nie tylko wspierać mobilność, ale również do niej zachęcać.  Warunki mają sprzyjać dbaniu o sprawność ruchową, a co za tym idzie: sprawność układu krążenia i zdolności poznawczych. Spełnienie tych wymagań zapewnia seniorom większe poczucie samodzielności, wyższą samoocenę i dobre samopoczucie.

  • Odpowiednie materiały podłogowe pomagają poruszać się sprawniej i bezpieczniej, także tym, którzy korzystają z lasek, chodzików, czy wózków inwalidzkich. Świadomy dobór kolorów i kontrastów sąsiadujących ze sobą powierzchni podłogowych i ściennych poprawia percepcję przestrzenną oraz ułatwia orientację w otoczeniu. Zapobiega upadkom wynikającym z dezorientacji i podenerwowania, a mieszkańcy domów opieki odzyskują autonomię. 

Stworzenie bezpiecznego i komfortowego środowiska dla mieszkańców i personelu


Zapewnienie komfortu mieszkańcom
Przeprowadzka do domu opieki jest trudnym przeżyciem. Opuszczenie miejsca, do którego było się przywiązanym wiąże się z silnymi emocjami i może przyczynić się nie tylko do ogólnego obniżenia nastroju, ale także do pogorszenia się stanu zdrowia. Aby się zaaklimatyzować, nowi mieszkańcy muszą czuć się pewnie w swoim otoczeniu, dlatego ważne jest, aby placówka opiekuńcza przypominała im prawdziwy dom, a pokoje były dekorowane rozpoznawalnymi przedmiotami z ich przeszłości.

Poprawa warunków pracy personelu
Praca w domu opieki jest niezwykle wymagająca, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Bezpieczne środowisko pracy, zaprojektowane tak, aby ułatwić wykonywanie codziennych zadań, pomaga zredukować stres i zmęczenie, a także umożliwić personelowi spędzanie większej ilości czasu z rezydentami.

  • Odpowiedni dobór podłogi przyczynia się do zachowania autonomii mieszkańców i ułatwia poruszanie się wózkom inwalidzkim. Bezproblemowe czyszczenie i utrzymanie odciąża pracowników domu opieki. Odporne na uderzenia i dźwiękochłonne powierzchnie zapewniają bardziej komfortowe warunki codziennej pracy personelu i aktywności seniorów. 
  

Wysokiej jakości materiały dla zdrowia mieszkańców i dla zrównoważonego budownictwa

 

Czyste powietrze we wszystkich pomieszczeniach
Zanieczyszczenie powietrza jest znacznie wyższe w pomieszczeniach zamkniętych niż na zewnątrz, a słaba jakość powietrza naraża zdrowie osób starszych, które zwykle spędzają więcej czasu w domach niż reszta społeczeństwa. Zapewnienie dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach i zapobieganie występowaniu chorób przewlekłych jest wyzwaniem dla domów opieki, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie materiały, wybierając na przykład podłogi o niskiej emisji LZO.

Materiały przyjazne środowisku
Materiały wysokiej jakości, które są przyjazne dla środowiska i mogą być łatwo poddane recyklingowi po zakończeniu użytkowania, mają pozytywny wpływ na ludzi i całą planetę. Przyjęcie podejścia opartego na modelu gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie, ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wpływu domu opieki na środowisko naturalne, przyczyniając się jednocześnie do dobrego samopoczucia jego mieszkańców.

  • Pomagamy tworzyć zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla ludzi przestrzenie, projektując wysokiej jakości, zrównoważone produkty. Obecnie wszystkie nasze produkty winylowe produkowane w regionie EMEA są w 100% wolne od ftalanów. Postanowiliśmy również zaprzestać stosowania biocydów, co oznacza, że nie przyczyniamy się do zwiększenia odporności bakteryjnej. Staramy się również stale podnosić walory zdrowotne i środowiskowe naszych produktów, wykorzystując materiały, które można odzyskiwać, poddawać recyklingowi i ponownie wykorzystywać.
  

Zarządzaj kosztami, dokonując właściwych wyborów

 

Zoptymalizuj koszty utrzymania
Wysokie natężenie ruchu jest czymś normalnym w placówce opieki nad osobami starszymi: wózki inwalidzkie, wózki transportowe, ruchomy sprzęt... Oznacza to nieuchronnie wstrząsy, rozlane substancje oraz ogólne zużycie. Ponieważ konserwacja odgrywa główną rolę w kosztach utrzymania podłogi, wybór odpowiednich materiałów może pomóc w obniżeniu kosztów jej pielęgnacji.

Uwzględnij koszty czyszczenia
Wybór łatwych i szybkich w czyszczeniu powierzchni pomaga utrzymać higienę pomieszczeń we wszystkich okolicznościach. Zmniejsza również nakład pracy i pomaga obniżyć związane z nim wydatki, np. na środki czyszczące.

  • Dobry projekt nie musi być kosztowny. Oferujemy łatwe w czyszczeniu rozwiązania podłogowe dla higienicznego, doskonale utrzymanego domu opieki, który zapewnia komfort zarówno mieszkańcom jak i pracownikom. Myśl długofalowo, wybierz wytrzymałą podłogę, która będzie służyć dłużej, lub łatwe do wymiany produkty, aby w razie potrzeby częściej wymieniać podłogę, na przykład w celu personalizacji pomieszczeń mieszkalnych.