Wyzwania dla sektora Służby Zdrowia w Europie

Wyzwania dla sektora Służby Zdrowia w Europie

Społeczeństwo starzejące się oraz spadek wydatków publicznych w większości krajów europejskich (OECD Health Statistics 2016; źródlo danych Eurostat) przyczyniły się do rosnącej liczby wyzwań dla sektora Służby Zdrowia. Mowa tu m.in o potrzebie poprawy doświadczeń pacjentów w kontaktach z placówkami zdrowia, zapewnieniu wysokiego poziomu higieniczności, optymalizacji budżetów, zagwarantowaniu wysokiej jakości świadczeń i profesjonalnego personelu.

Wzrost komfortu pacjentów

Jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie pacjentom jak najlepszych warunków leczenia. Oznacza to nie tylko samą opiekę personelu szpitali ale również dbałość o otoczenie, w którym przebywają (sale pacjentów, sale operacjne itd). I tak na przykład lepsza jakość powietrza w pomieszczeniu oraz wykładziny (w tym ścienne), które nie przyczyniają się do rozwoju bakterii, sprzyjają procesowi zdrowienia.

Wykładziny homogeniczne takie jak kolekcja iQ lub linoleum wykazują bardzo niską emisję VOC (< 10 µg/m3) i dlatego przyczyniają się do polepszenia jakości powietrza w pomieszczeniu. Współczynnik VOC dla tych kolekcji jest dużo niższy niż wymagają tego normy europejskie (< 1000 µg/m3). Co więcej nasze wykładziny produkowane są w technologii bezftalanowej, co oznacza, że używamy plastifikatorów zatwierdzonych do wyrobu opakowań spożywczych i zabawek.

Estetyka jest innym kolejnym bardzo ważnym aspektem z punktu widzenia samopoczucia pacjentów. Dobranie odpowiednich kolorów, wzorów, tekstur i zapewnienie odpowiedniego współczynnika odbicia światła (LRV), pomaga w stworzeniu aranżacji, która sprzyja redukcji stresu związanego z pobytem w placówce. Daje również możliwość wyróżnienia stref. Ma to szczególne znaczenia w domach opieki, gdzie aranżacja wnętrza może być kluczem do poprawy komfortu i bezpieczeństwa pacjentów z chorobą Alzheimer'a ułatwiając im orientację w otoczeniu.

Uwagę należy zwrócić również na poziom hałasu w pomieszczeniu. Pacjenci potrzebują ciszy i spokoju, podczas gdy szpitale to miejsca, gdzie nieustannie panuje intensywny ruch. Określone materiały, takie jak sufit, pokrycia podłogowe i ścienne mogą pomóc w redukcji dźwięków przenoszonych. Podłogi mogą redukować dźwięki nawet o 20 dB.

Wspomnieć musimy oczywiście także o poczuciu bezpieczeństwa. Pacjenci potrzebują komfortu użytkowania w strefach takich jak prysznice, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia, jeśli nie zapewni się odpowiednich materiałów. Nasze wykładziny dedykowane do pomieszczeń mokrych są świetną opcją, by zapobiec upadkom pacjentów w łazienkach.

 

Optymalizacja budżetu, dzięki trwałym wykładzinom i niskim kosztom ich pielęgnacji

Zapewnienie komfortu pacjentów jest oczywiście bardzo ważne, aczkolwiek pod uwagę wziąć należy również ograniczenia budżetowe. Dlatego przy wyborze podłogi tak istotne są jej trwałość i niskie koszty pielęgnacji.

Wykładziny homogeniczne Tarkett oraz Lionoleum Tarkett są bardzo odporne na użytkowanie, ścieranie i plamy i przyczyniają się do obniżenia kosztów pielęgnacji o 24-30% (szacunek na podstawie analizy kosztu cyklu życia produktu). Ochrona powierzchni naszych wykładzin to gwarancja oszczędności w zakresie czyszczenia.

Wysoka higieniczność pokryć podłogowych i ściennych

Szpitale i placówki służby zdrowia muszą stawić czoła wyzwaniu zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. Materiały stanowiące wyposażenie budynku mogą przyczyniać się do podnoszenia poziomu higieniczności, zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej podłogi i pokryć ściennych, jako tych, które w największym stopniu narażone są na zabrudzenia, rozlania płynów i chemikaliów oraz intensywne użytkowanie.

Wszystkie wykładziny Tarkett spełniają najsurowsze wymagania pomieszczeń sterylnych co potwierdza certyfikacja ISO4 Instytutu Fraunhofr'a. Wynik uzyskany w badaniu potwierdza, że nasze podłogi wykazują parametry lepsze niż wymagane do tego rodzaju pomieszczeń.

*Kolekcje Tarkett iQ oraz Protectwall 2CR spełniają wymagania ISO4 oraz ISO1

Zintegrowane rozwiązania dla łatwej renowacji.

Planujesz renowację szpitala lub placówki zdrowia? Wybór odpowiednich materiałów budowlanych od różnych dostawców, oznacza dla zarządcy budynku konieczność poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i nierzadko generuje wysokie koszty. Nie wszyscy producenci są w stanie zapewnić produkty wysokiej jakości, trwałe, atrakcyjne wzorniczo, spełniające wymogi redukcji dźwięków i funkcjonalności. Oferta Tarkett stanowi odpowiedź na wszystkie potrzeby placówek służby zdrowia ze względu na szeroką ofertę wykładzin podłogowych i ściennych oraz akcesoriów.

Firma Tarkett jest ponadto partnerem, który bierze odpowiedzialność za przyszłe generacje dbając o środowisko naturalne czemu dajemy wyraz w naszej strategii biznesowej;

  • używamy materiałów szybko odnawialnych lub łatwo podlegających recyklingowi
  • korzystamy z odnawialnych źródeł energii
  • przyczyniamy się do polepszenia komfortu użytkowników pomieszczeń, produkując wykładziny o bardzo niskiej emisjii VOC
  • przetwarzamy wtórnie nasze produkty (program Restart)