CRADLE TO CRADLE®

CRADLE TO CRADLE®

Dążymy do eko-projektowania z użyciem składników bezpiecznych dla zdrowia.
Wszystko zaczyna się od składników, które trafiają do naszej podłogi. Od 2011 roku współpracujemy z instytutem naukowym EPEA, aby w pełni dostosować nasze działania do zasady Cradle to Cradle® (C2C). Oceniliśmy tysiące składników, aby zrozumieć ich wpływ na nasze zdrowie i naszą planetę. Stale ulepszamy nasze produkty, stosując nowe formuły i alternatywne materiały.

Cradle to Cradle® w gospodarce o obiegu zamkniętym

Zgodnie z zasadami Cradle to Cradle® i gospodarki o obiegu zamkniętym, produkty powinny nadawać się do recyklingu i ponownego użycia w nowych procesach produkcyjnych lub powinny służyć jako składniki odżywcze w cyklu biologicznym pod koniec ich użytkowania.

Certyfikacja Cradle to Cradle® opiera się na 5 kryteriach:

  • bezpiecznych dla zdrowia materiałach,
  • utylizacji materiałów,
  • energii odnawialnej i odpowiedzialnym zarządzaniu energią pochodzącej z węgla,
  • zarządzaniu zasobami wodnymi,
  • uczciwości społeczna.

Certyfikacja dotyczy składników chemicznych użytych produkcie. Ocenie ulega wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, biorąc pod uwagę kontakt użytkownika z podłogą, a także możliwość późniejszego recyklingu. Cradle to Cradle® pomaga Tarkett w ciągłej optymalizacji produktów.

Firma Tarkett jest pionierem w zakresie zrównoważonego projektowania, dzięki czemu część produktów jest certyfikowanych jako Cradle to Cradle® Bronze, Silver lub nawet Gold. Tarkett oferuje certyfikowane produkty w prawie wszystkich kategoriach produktowych, od heterogenicznych wykładzin elastycznych po podłogi drewniane, linoleum, wykładziny dywanowe i homogeniczne podłogi winylowe. Nawet niecertyfikowane produkty są oceniane zgodnie z metodologią Cradle to Cradle w zakresie bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów.

PODŁOGI DREWNIANE: CERTYFIKAT CRADLE TO CRADLE® SILVER

Firma Tarkett została wyróżniona Certyfikatem Cradle to Cradle® Silver za wielowarstwowe podłogi podłogowe Epoque, Tango, Salsa, Rumba i Professional produkowane w Szwecji i Polsce. Tarkett jest pierwszym producentem podłóg drewnianych w Europie z certyfikatem Cradle to Cradle®.

Certyfikacja Cradle to Cradle® określa kryteria takie jak zawartość, ponowne wykorzystanie materiału oraz odpowiedzialne zarządzanie energią i zasobami wodnymi. Pod względem kryteriów energetycznych i wodnych, postep firmy Tarkett został oceniony na poziomie Gold.
 

LINOLEUM FLOORS: CRADLE TO CRADLE® BRONZE, SILVER AND GOLD CERTIFICATION

Linoleum firmy Tarkett jako pierwsze na świecie zdobyło certyfikat Cradle to Cradle® w zakresie zrównoważonego podejścia. Wykonany z naturalnych materiałów, takich jak olej lniany, żywica sosnowa, juta, drewno i korek, jest w 100% możliwy do recyklingu. Cała oferta linoleum posiada certyfikat Cradle to Cradle® Silver. Od 2011 roku do dziś zachowano poziom Silver,co oznacza, że ​​wszystkie składniki używane do produkcji linoleum zostały zidentyfikowane i ocenione pozytywnie.

Aby uzyskać tę certyfikację, proces produkcyjny musi spełniać kilka wymagań, należy scharakteryzować zużycie energii i wody oraz podjąć kroki w celu przestrzegania wytycznych dotyczących gospodarki wodnej ustalonych przez Cradle to Cradle®. W odniesieniu do Narni, Włochy, miejsca produkcji linoleum, zainstalowano instalację o zamkniętym obwodzie w celu ponownego wykorzystania wody używanej w procesie chłodzenia, podjęto zobowiązanie do zwiększenia udziału energii odnawialnej oraz zrównoważyliśmy emisje CO2. Zaangażowanie firmy Tarkett w zrównoważony rozwój i ekoprojektowanie linii wykładzin linoleum oferuje teraz również produkty z certyfikatem Cradle to Cradle® Gold dla produktów Veneto Essenza w 100% z lnu oraz dla nowych kolekcji Originale Essenza.

Najnowszą innowacją w zakresie linoleum jest LinoWall, pierwsze i jedyne zatwierdzone pokrycie ścienne linoleum, które jest certyfikowane przez Cradle to Cradle® Silver.
 

IQ ONE VINYL FLOOR COLLECTION: CRADLE TO CRADLE® GOLD CERTIFICATION

iQ One to nowa generacja homogenicznych wykładzin bez użycia PVC i jest idealnym przykładem balansu między estetyką, elastycznością i wytrzymałością. iQ One korzysta z unikalnej formuły jednorodnej termoplastycznej wykładziny podłogowej, bez PVC oraz plastyfikatorów, i zapewnia te same unikalne korzyści, które sprawiły, że iQ stało się rozpoznawalną nazwą przez dziesięciolecia. Produkt idealny do obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak obszary publiczne, edukacja i placówki opieki zdrowotnej. Jego wyjątkowa elastyczność ułatwia instalację. Jest to pierwsza na świecie jednolita podłoga Cradle to Cradle® Gold, potwierdzająca pionierską rolę Tarkett w zrównoważonym rozwoju.
 

PŁYTKI DYWANOWE: Podkład DESSO EcoBase® z certyfikatem Cradle to Cradle® Gold

PŁYTKI DYWANOWE: Podkład płytek dywanowych DESSO EcoBase® z certyfikatem Cradle to Cradle Gold

Podkłady dywanowe DESSO EcoBase firmy Tarkett uzyskały certyfikat Cradle to Cradle Gold, z poziomem Cradle to Cradle Platinum dla zdrowia materiału. Zawierają co najmniej 75% materiałów pochodzących z recyklingu (kreda)* i są wytwarzane w zakładach zasilanych wyłącznie energią odnawialną. Cały podkład można oddzielić od płytki dywanowej i bezpiecznie poddać recyklingowi na specjalnie zaprojektowanej linii produkcyjnej Tarkett. Recykling płytek dywanowych z podkładem EcoBase zapewnia oszczędność CO2 nawet o 20% na cykl produktu. Wszystkie okłądziny dywanowe DESSO można wyposażyć w podkład EcoBase.

* Płytka wykorzystująca podkład EcoBase zawiera do 89% materiałów pochodzących z recyklingu lub składników odnawialnych).