Konkurs GRANT OF COLOUR by Tarkett

Konkurs GRANT OF COLOUR by Tarkett

Konkurs GRANT OF COLOUR by Tarkett dla młodych architektów i projektantów

Pomyśl przez chwilę o szkole, o typowej sali lekcyjnej, przypomnij sobie swoją własną podstawówkę lub liceum. Co sobie wyobrażasz? Na pewno przypominasz sobie nauczycieli i znajomych ze szkolnych lat, ale co z samym budynkiem i pomieszczeniami, w których spędziłeś tak wiele godzin… Czy ich wystrój zapadł Ci w pamięć? Czy klasy miały inne kolory niż beż, biel i zieleń? Czy budynek był przyjazny, ciekawie zaprojektowany, czy sprawiał, że spędzany w szkole czas był przyjemniejszy? Niestety, odpowiedź twierdzącą słyszymy rzadko. Monotonia designu i oszczędne wykorzystanie koloru to dalej standard w wielu polskich szkołach. 

W Tarkett obiekty edukacyjne wyobrażamy sobie zupełnie inaczej. Z przestrzeni szkolnych korzysta wiele osób o odmiennych osobowościach i upodobaniach. Indywidualne preferencje nie mogą być już wyznacznikiem dla stworzenia kompleksowego projektu oraz aranżacji kolorystycznej. Jak sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników placówki edukacyjnej? W jaki sposób wspierać ich w osiąganiu osobistych celów, stymulować rozwój i zadbać o dobre samopoczucie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących świadomego wykorzystywania koloru w projektowaniu dla obiektów edukacyjnych umieściliśmy w naszym Studium Kolorów, kompleksowym kompendium wiedzy, które powstało w wyniku przeprowadzenia pogłębionych wywiadów z ponad 45 ekspertami oraz 40 uczniami i studentami z różnych krajów.

Radykalna przejrzystość materiałów w Tarkett

Grant of Colour by Tarkett 2020

Wiedzieliśmy, że z tak wartościowym materiałem trzeba dotrzeć do jak największej liczby osób, sprawić, żeby wypełnione unikalną wiedzą strony, mogły wpłynąć na rzeczywistość. Dlatego właśnie stworzyliśmy konkurs Grant of Colour by Tarkett, w którym zadaniem było opracowanie projektu koncepcyjnego przestrzeni dydaktycznych (przedszkola, szkoły lub uczelni). Młodzi projektanci, do których kierowany był konkurs w swoich projektach korzystali z rozwiązań inspirowanych Studium Kolorów. 

Pierwsza edycja konkursu Grant of Colour by Tarkett okazała się dużym wyzwaniem dla nas wszystkich. Jednak, mimo niesprzyjających warunków, otrzymaliśmy mnóstwo świetnych projektów i udało nam się zorganizować wspaniałe wydarzenie dla finalistów konkursu! Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 14.10.2020 w przestrzeni Lab150 w Poznaniu. Pomimo młodego wieku architektów i projektantów, wysoki poziom projektów zachwycił Jury, nie pozostawiając im prostego zadania przy wyborze zwycięzców konkursu Grant of Colour. Jury w składzie Dorota Sibińska, Katarzyna Schmidt-Przewoźna oraz Katarzyna Klimek wybrało trzy najlepsze prace konkursowe oraz przyznało siedem wyróżnień. Nagrody główne zdobyli:

I miejsce – Aleksandra Nowak
II miejsce – Piotr Przekop
III miejsce – Celina Kucharska

Na galę zaprosiliśmy autorów 10 najwyżej ocenionych projektów, by wspólnie mogli zwiedzić inspirujące wnętrza Lab150 - nowoczesnego centrum projektowania, prototypowania oraz badania produktów i usług. Organizacja wydarzenia w czasie pandemii była nie lada wyzwaniem, ale nie niemożliwym do zrealizowania. Zachowując pełen reżim sanitarny, całą galę udało się przeprowadzić, nie rezygnując z obecności uczestników konkursu oraz członkiń Jury. W pandemicznym świecie wirtualnych spotkań, udało się stworzyć inspirującą i bezpieczną przestrzeń wymiany myśli, inspiracji oraz mentoringu, tak potrzebnej w ostatnim czasie.

Konkurs Grant of Colour pokazał nieograniczone możliwości projektowe jakie drzemią w młodych projektantach, architektach oraz studentach. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów! 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Gali Konkursowej oraz wspaniałych prac 10 finalistów Konkursu!

 

Projekty Grant of Colour 2020

I miejsce - Aleksandra Nowak

Radykalna transparentność materiałów Tarkett

II miejsce - Piotr Przekop

III miejsce - Celina Kucharska

Wyróżnienie - Mateusz Warzecha

Wyróżnienie - Marta Węzik

Wyróżnienie - Diana Żurek

Wyróżnienie - Paulina Zdybał

Wyróżnienie - Otylia Śleziak

Wyróżnienie - Dominika Matuszewska

Wyróżnienie - Daria Tomczak

Poznaj Laureatów konkursu i dowiedz się więcej o ich projektach

I miejsce konkursu Grant of Colour - Aleksandra Nowak

Zobacz zwycięski projekt konkursu Grant of Colour i poznaj jego Autorkę!

II miejsce konkursu Grant of Colour - Piotr Przekop

Zobacz projekt drugiego miejsca konkursu Grant of Colour i poznaj jego Autora!

III miejsce konkursu Grant of Colour - Celina Kucharska

Zobacz projekt trzeciego miejsca konkursu Grant of Colour i poznaj jego Autorkę!

Galeria zdjęć - Gala Finałowa