I miejsce konkursu Grant of Colour - Aleksandra Nowak

I miejsce konkursu Grant of Colour - Aleksandra Nowak

O Autorce

„Jestem absolwentką architektury wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zawsze bardziej lubiłam malować niż rysować – rysując, nie mogłam się doczekać, kiedy nadejdzie moment wypełnienia pracy kolorem.

I tak zostało mi do dzisiaj. Na co dzień projektuję wnętrza domów w hiszpańskiej Marbelli w biurze projektowym Rina Rankova i ulubionym zajęciem jest dla mnie tworzenie koncepcji oraz wybór materiałów. 

Moim marzeniem do niedawna było mieszkanie przy morzu, a teraz tęsknie za zimnem i marzy mi się przeprowadzka do Skandynawii.
Oprócz tego chciałabym mieć kota i własne biuro projektowe - a gdzie? Chyba we Wrocławiu! :) ”

O zwycięskim projekcie

„Bazą dla powstania projektu i główną inspiracją do pracy stał się dokument Studium Kolorów. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak silne oddziaływanie mają kolory we wnętrzach, szczególnie na młodych użytkowników. 

Zaprojektowałam salę przedszkolną oraz korytarz, ponieważ uznałam, że te pomieszczenia stwarzają największe pole do popisu, ale jednocześnie są największym projektowym wyzwaniem. Projektowanie dla dzieci jest o tyle skomplikowane, że przestrzeń pełni funkcję „trzeciego nauczyciela” (zaraz po opiekunach i rówieśnikach), dlatego projekt wnętrza, które jest dla dzieci drugim domem, jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. 

Projektując, trzeba pogodzić ze sobą dwie z pozoru sprzeczne kwestie: dzieci powinny czuć się w przedszkolu bezpiecznie, wiedzieć, że jest to coś stałego, niezmiennego, a z drugiej strony powinny one stale eksplorować przestrzeń, wnętrze powinno zachęcać je do działania. Dlatego też pracując nad zagadnieniem, miałam na uwadze to, że wnętrze powinno oddziaływać na jak najwięcej zmysłów -  stąd moja świadomość w użyciu kolorów, mnogość materiałów, struktur. Chciałam aby dzieci z każdym dniem odkrywały nowe szczegóły wnętrza. 

Przedszkole otrzymało nazwę „Kolorowanka”. Myślę, że nie trzeba wyjaśniać, skąd wzięła się ta nazwa - wystarczy rzucić okiem na projekt. Bazą (czyli konturem kolorowanki) są elementy drewniane, które ocieplają wnętrze, stwarzają domową atmosferę. Natomiast pozostałe kolory – intensywne i dobrane z dużą odwagą, przypominają wypełnioną już przez dzieci kolorowankę. Jednak z tą różnicą, że dzieci wybierają kolory intuicyjnie, natomiast w moim projekcie użyte kolory zostały dobrane starannie i świadomie, dopasowane do każdej ze stref, na które podzieliłam wnętrze. 

W strefie zabawy królują kolory dodające energii i zachęcające do integracji z innymi (żółty, czerwony, pomarańczowy), w strefie nauki widzimy jasny różowy, który sprzyja koncentracji, natomiast w strefie odpoczynku użyłam koloru fioletowego, który sprzyja marzycielstwu i zachęca do relaksacji i wyciszenia. W korytarzu kolor limonkowy, który wybrałam jako akcent, pełni rolę drogowskazu - sygnalizuje najmłodszym strefę zmiany obuwia. Dodatkowo każda z klas ma drzwi innego koloru, dzięki czemu najmłodsi nie mają problemu z trafieniem do odpowiedniej sali."
 

Studium Kolorów
Studium Kolorów

Poznaj kompendium wiedzy, które powstało w wyniku przeprowadzenia pogłębionych wywiadów z ponad 45 ekspertami.

Grant of Colour!
Znamy zwycięzców konkursu Grant of Colour!

14 października odbyła się uroczysta Gala Finałowa konkursu Grant of Colour by Tarkett!