
Najnowszy raport PRS dla sektora najmu instytucjonalnego
Sektor najmu instytucjonalnego (ang. Private Rented Sector, PRS)
Najem instytucjonalny oraz powstające na jego potrzeby budynki na wynajem to dla polskiego rynku nieruchomości nowy model biznesowy. Umożliwia on generowanie regularnych dochodów poprzez wynajem lokali mieszkalnych. Podmioty inwestujące w nieruchomości zaczynają traktować budynki z mieszkaniami na wynajem jako strategię komplementarną do swoich podstawowych portfeli inwestycyjnych. Liczbę mieszkań na wynajem w Polsce szacuje się na ponad 1,2 mln lokali. Mimo to komercyjny rynek najmu instytucjonalnego stawia w naszym kraju dopiero pierwsze kroki. Wrażenie robi jednak duża dynamika rozwoju. Do końca lipca 2021 r. w Polsce oddano w sumie 7266 lokali w formie najmu instytucjonalnego. Na etapie budowy lub przygotowania do budowy znajduje się jednak ponad 25 tys. mieszkań. Według zatwierdzonych planów inwestorskich zasób powiększy się o co najmniej kolejne kilkanaście tysięcy lokali do ok. 2025 r.
W perspektywie 5–7 lat rynek PRS osiągnie ponad 90 tys. mieszkań, czyli 12-krotnie więcej niż obecnie.
Kompleksową analizę rynku PRS poszerzoną o precyzyjne wytyczne dotyczące projektowania budynków
z mieszkaniami na wynajem opracowała firma doradcza ThinkCo wraz z pracownią Decoroom.
Efektem badań i wymiany doświadczeń jest raport „Przewodnik po PRS”,
którego partnerem strategicznym jest firma Tarkett.
7 266
lokali PRS istniejących w Polsce w 2021 (lipiec)
2 557
lokali w budowie do 2023
60 033
zapowiedzi inwestycyjnych do 2028

Charakterystyka budynków na wynajem
Budynki na wynajem od początku planowane są z myślą o potrzebach najemców. Chociaż oferują lokale mieszkalne,
to sektor ten łączy doświadczenia deweloperów mieszkaniowych i komercyjnych, uzupełnione o elementy znane z rynku hotelowego. Najważniejsze elementy charakteryzujące obiekty najmu instytucjonalnego to:
- inwestycja obejmuje min. 50 samodzielnych jednostek mieszkalnych zaprojektowanych pod najem długoterminowy;
- budynek pozostaje własnością jednego podmiotu i jest w całości zarządzany przez profesjonalnego operatora;
- inwestor skupia się na długoterminowych doświadczeniach klienta, a nie na jednorazowej sprzedaży lokalu;
- występują w nim przestrzenie wspólne i udogodnienia dostępne dla ogółu mieszkańców;
- wykorzystanie nowych technologii zapewnia lepsze doświadczenia klienta oraz sprawniejsze zarządzanie najmem;
- najemcy mogą cieszyć się większą stabilnością z uwagi na zamieszkanie w budynku przeznaczonym w całości
i długoterminowo na wynajem; - wycena budynku opierana jest na długoterminowej ocenie potencjalnych zysków z czynszów najmu.
Wyposażenie projektów PRS powinno charakteryzować się wysoką wydajnością w całym okresie eksploatacji.
Oznacza to przede wszystkim proste i łatwe do naprawienia rozwiązania, ograniczanie potencjalnych awarii oraz maksymalne wydłużenie czasu korzystania z tych samych elementów. Dobór odpowiednich materiałów i produktów stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla inwestora, co przekłada się na wartość budynku w sprzedaży.

Dedykowane rozwiązania podłogowe
Kluczowym, z punktu widzenia PRS, elementem wyposażenia mieszkań są podłogi, których wymiana nigdy nie należy do najprostszych ani najtańszych. Dlatego warto postawić na trwałe, niezawodne rozwiązania umożliwiające szeroki wybór w zakresie wzornictwa oraz kolorystyki. Takim rodzajem podłóg są panele i płytki winylowe.
Podłogi LVT oferują unikatowe wzornictwo doskonale oddające charakter wysokiej jakości naturalnych materiałów, takich jak kamień, beton i drewno. Zastosowanie ich na całej powierzchni mieszkania pozwala uzyskać spójny,
jednolity wygląd oraz optycznie powiększyć przestrzeń. Panele i płytki winylowe są wodoodporne, co umożliwia ich zastosowanie nawet w kuchni i łazience. Łatwa do utrzymania w czystości i antypoślizgowa powierzchnia w klasie R9/R10 będzie idealna dla rodzin z dziećmi lub posiadaczy zwierząt. Grubość 2–2,5 mm znacznie zwiększa efektywność ogrzewania podłogowego, minimalizując straty ciepła oraz zapewniając komfort użytkowania.
Dodatkowo podłogi LVT Tarkett, są całkowicie pozbawione szkodliwych ftalanów, a emisja lotnych związków organicznych jest 100-krotnie niższa wymagania norm europejskich. Pozwala to tworzyć zdrowe przestrzenie,
przyjazne dla alergików, astmatyków oraz dzieci.
